
6. poschodie Rozhľadne – Čistá voda a hygiena
Článok k voľnému programovému modulu Rozhľadňa. Každý zo série článkov predstavuje jedno poschodie Rozhľadne a úlohy, ktoré ponúka. Poschodia Rozhľadne reprezentujú 17 Cieľov udržateľného rozvoja (SDGs).
Bez vody sa nezaobídeme, sme jedinou planétou v slnečnej sústave, o ktorej na sto percent vieme, že sa na nej nachádza v tekutej forme a tiež jedinou, na ktorej je život. Využívame ju dennodenne, no vážime si ju?
Pre nás, pre ktorých je pitná voda samozrejmosťou, to nie je ťažké – máme ju a do konca života ju aj mať budeme. Myslíme však aj na ľudí z chudobnejších krajín, či krajín tretieho sveta? Pre tých je pitná voda niekoľkonásobne drahšia, alebo pre ňu musia prejsť niekoľko kilometrov, a to najmä ženy – tu sa opäť dostávame k rodovej nerovnosti. A ako na tom budú ďalšie generácie? Šieste poschodie Rozhľadne sa zaoberá práve týmito problémami, tak si vyber jednu z úloh a hor sa do plnenia.
Zlepšenie kondície, alebo rozmýšľanie nad svojimi činmi
Počas troch dní som si dal po každom použití vody 10 opakovaní fyzického cvičenia (drepov, zhybov, klikov a pod.). Cvičenia som neodkladal na neskôr.
Spomeňte si koľkokrát ste dnes použili vodu, či už na pitie, hygienu, polievanie kvetov alebo varenie, a to som zrejme nespomenula všetko. To by bolo drepov, alebo klikov, však? Tri dni nie sú dlhá doba a verím, že splniť tento bod nebude problém, mohli by ste sa však počas nich zamyslieť, koľko námahy musia niektorí ľudia vynaložiť, aby sa k pitnej vode dostali – to symbolizuje fyzická aktivita – a vodou zbytočne neplytvať.
Kde to všetko začína aj končí
Navštívil som čističku odpadových vôd.
Ako už podnadpis hovorí, všetko sa tu začína. Domov nám príde čistá voda, ktorá je vhodná na konzumáciu a neskôr odchádza znečistená späť do čističky. Tam sa to v podstate končí, hoci je to vlastne jeden veľký kolobeh. Takto to znie jednoducho, no tento proces je v skutočnosti zložitý a vyžaduje si veľa prístrojov, filtrov, či chemikálií. Podľa nariadení Európskej únie musí mať každá obec nad 2 tisíc obyvateľov vlastnú čističku vody, a tak verím, že táto úloha by tiež nemusela byť až tak náročná. A čo tak zobrať do čističky vody napríklad svoju družinu, či iných ľudí z oddielu a tiež ich oboznámiť s problematikou dostupnosti vody v iných krajinách a s tým, čo sa plnením tejto časti Rozhľadne snažíš dosiahnuť?
Trocha zručnosti
Vyrobil som svoj vlastný filter na vodu a potom som spravil ukážku jeho fungovania vo svojej družine.
Či ste v prírode, alebo len doma (na pitie za normálnych okolností sa však vyrobený filter neodporúča), filtrovanie vody nikdy nezaškodí. Možností je viac, tu je spísaný jeden návod z YouTube podľa ktorého môžeš, no nemusíš postupovať.
Budeme potrebovať:
- znečistená voda – čím viac je špinavá, tým lepšie bude vidieť, ako váš filter funguje
- piesok
- kamene
- podrvené uhlie
- vata
- plastová 2litrová fľaša – najlepšie nekupovať novú, ale použiť nejakú, čo sa už nachádza u vás doma. Nechceme predsa vytvárať ďalší plastový odpad, ale využiť to, čo už máme a byť tak viac eko.
Postup:
Odstrihneme spodok fľaše, ktorý bude slúžiť ako miska na prefiltrovanú vodu a zvyšok položíme do odstrihnutého kúsku vrchnáčikom dole. Na spodok fľaše, nad vrchnáčik, dáme kúsok vaty. Do prvej tretiny nasypeme uhlie, do druhej piesok a do poslednej kamene. Premiešame znečistenú vodu, nalejeme ju do nášho vyrobeného filtru. Fľašu nadvihneme a prederaveným vrchnáčikom nám bude, vďaka stláčaniu fľaše, pretekať filtrovaná voda do odstrihnutej časti fľaše. Chce to však trochu trpezlivosti.

Ako ste sa mohli z článku dozvedieť, prístupná pitná voda nie je pre všetkých samozrejmosťou, tak ako pre nás tu na Slovensku. Preto si chráňme naše prírodné zdroje a planétu, lebo iná, na ktorú by sme sa presťahovali, keď si túto zničíme, nie je. Snáď ťa oslovil aspoň jeden spôsob k oboznámeniu sa s touto problematikou a oboznámiš s ňou aj svoju družinu, kamarátov, či okolie.