
Dobré správy roku 2020
Aj keď sa tento rok mohol zdať nanič, môžeme sa tešiť z mnohých dobrých správ, ktoré zároveň súvisia s globálnymi témami.
Správy zo sveta

KONIEC DETSKEJ OBRNY V AFRIKE
Vďaka systematickému očkovaniu sa tento rok podarilo vyhladiť detskú obrnu v Afrike. Ide o obrovský úspech, keďže obrna zvykla ročne paralyzovať približne 75 000 detí po celom kontinente. Detská obrna už zostáva vo svete iba v Pakistane a Afganistane.

VEDLAJŠÍ EFEKT COVIDU NA PRÍRODU
Vďaka pandémii a reštrikciám, ktoré koronavírus v krajinách spôsobil, si príroda mala šancu nachvíľu oddýchnuť. Podiel emisií za rok 2020 bol nižší až o 7%. Zlepšila sa kvalita vzduchu a to najmä v ázijských krajinách. A zvieratá nachvíľu opäť obsadili miesta, ktoré sú bežne zaplavené ľuďmi – aj keď delfíny neurobili návrat do Benátok. 🙂
ZÁKAZ DETSKÝCH MANŽELSTIEV A ŽENSKÝCH OBRIEZOK V SUDÁNE
V Sudáne sú od tohto roku konečne protizákonné manželstvá detí mladších ako 18 rokov a ženské obriezky. 87% sudánskych žien podstúpilo mrzačenie ženských pohlavných orgánov, ktoré zahŕňa čiastočné alebo úplné odstránenie ženských vonkajších genitálií z iných ako lekárskych dôvodov a to zvyčajne vo veku 5 – 14 rokov. Dúfame, že je Sudán na dobrej ceste k vyhladeniu týchto zvykov, ktoré narúšajú ľudské práva detí. Dôležitá bude v najbližších rokoch aplikácia týchto zákonov.

MENŠTRUAČNÉ POMÔCKY ZADARMO V ŠKÓTSKU
Škótsko sa stalo historicky prvou krajinou, ktorá zaviedla zákon o bezplatných menštruačných pomôckach dostupných pre všetkých, ktorí ich potrebujú, čím smeruje k odstráneniu tzv. „period poverty“ a zrovnoprávneniu žien.

POKROK V RECYKLÁCII PLASTOV
Vedci vytvorili super-enzým, ktorý rozkladá plasty na jednotlivé chemické zložky a to až šesťkrát rýchlejšie ako enzým vytvorený v roku 2018. V súčasnosti každá recyklácia plastu degraduje jeho hodnotu, preto je možne recyklovať plasty iba niekoľkokrát. Vytvorený enzým zabezpečí, aby sa plasty mohli recyklovať donekonečna, čo by výrazne znížilo tvorbu nových plastov za použitia ropy a tak znížilo aj záťaž na životné prostredie. Podľa odhadov by sa enzým mohol začať plnohodnotne používať v horizonte jedného až dvoch rokov.

VEĽRYBA OPAŤ V ANTARKTIKU
Modrá veľryba je najväčší tvor žijúci na Zemi. Kvôli rybolovu však bola takmer vyhubená. Počty veľrýb od zákazu rybolovu pred 50 rokmi stúpajú, ale napriek tomu sa v rokoch 1998-2018 v Južnom (po starom Antarktickom oceáne) našla iba jedna modrá veľryba. Po rokoch sa však tieto cicavce opäť vracajú aj do tejto lokality, kde tento rok spozorovali 58 jedincov.

LEGO KONČÍ S JEDNORÁZOVÝMI OBALMI
Spoločnosť, ktorá vyrába LEGO sa v posledných rokoch pričinila o niekoľko krokov smerujúcich k väčšej udržateľnosti. Spoločnosť tento rok ohlásila, že od roku 2021 prestane pri balení používať jednorazové plasty a nahradí ich udržateľnými materiálmi. Viedli ju k tomu listy od detí, ktoré firmu vyzvali k zmene.
Správy zo Slovenska

PETÍCIA KLÍMA ŤA POTREBUJE
Viac ako 120 000 občanov Slovenskej republiky sa podpísalo pod petíciu iniciatívy Klíma ťa potrebuje. Petícia žiada poslancov a členov vlády, aby prijali klimatickú krízu ako jednu zo štátnych priorít vyhlásením klimatickej núdze s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska do roku 2040. Slovenský skauting tiež podporil túto petíciu.

VAKCÍNA PROTI COVIDU
Vedcom sa podarilo vyvinút vakcínu proti COVID-19 a na Slovensku sa už začalo s očkovaním. Vakcína dáva nádej na boj s pandémiou a návrat k bežnému spôsobu života.
PREZIDENTSKÝ PALÁC IDE VZOROM
Prezidentský palác vyhlásil cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Ambíciou je byť prvým uhlíkovo neutrálnym úradom a ukázať tak cestu aj pre ďalšie inštitúcie. Na podporu životného prostredia tiež v paláci tento rok pribudli mestské včely, ktoré už zniesli svoj prvý med.

POMOC ĽUĎOM BEZ DOMOVA
Okrem pomoci súvisiacej so zvládaním pandémie, sa tento rok podarilo niekoľko pozitívnych vecí. Mesto Bratislava v spolupráci so združením Sant’Egidio Slovakia a so Slovenskou katolíckou charitou vytvoril príručku na pomoc ľuďom bez domova v Bratislave. Často im totiž chýbajú informácie o tom, kde by mohli nájsť pomoc. Práve to príručka sumarizuje. Obsahuje zoznam nocľahární, miesta kde môžu nájsť zdravotnú starostlivosť alebo poradenstvo či mapku s pitnými fotnánami. Príručky rozdávajú mestskí policajti, nemocnice a iné organizácie.
Takisto sa podarilo organizácii Vagus získať dva ďalšie byty určené pre ľudí bez domova. Projekt, ktorého budú súčasťou poskytuje ľuďom bez domova záruku strechy nad hlavou, ktorá im spolu s intenzívnym sociálnym poradenstvom pomáha vrátiť sa späť do spoločnosti. Po celom svete majú podobné projekty úspešnosť 8 z 10 prípadov.

CYKLOTRASA MEDZI SLOVENSKOM A ČESKOM
Tento rok sa otvorila nová cyklotrasa, ktorá spája Trenčín a moravský Brumov-Bylnice. Trasa cyklotrasy ide pri niekoľkých kultúrnych a historických pamiatkach. Vďaka nej môžu objavovať Česko a Slovensko ekologickejšie a podporuje tiež pohyb a zdravý životný štýl.

SLOVENSKO SA ZOMKLO V BOJI S KORONOU
Počas pandémie sa celé Slovensko zomklo, aby sa s ňou vysporiadalo. Už dlho sme nemohli pozorovať toľko vzájomnej spolupráce a prejavov empatie. Ľudia šili rúška, tlačili štíty, robili potravinové zbierky a roznášali jedlo a iné potrebné veci núdznym, organizovali koncerty pod oknami domovov dôchodcov, tlieskali ľuďom v prvej línii, finančne podporovali pomáhajúce organizácie aj lokálne podniky, ktoré zasiahla kríza. Pri tejto príležitosti vznikla aj iniciatíva Skautská služba, cez ktorú viac ako 450 skautských dobrovoľníkov pomáhalo zmierňovať následky pandémie po celom Slovensku.