
Ideálni kandidáti
Aké faktory sú pre nás dôležité pri výbere kandidátov vo voľbách do parlamentu / na prezidenta/ku / do Náčelníctva či zborovej rady?
Pre koho: rangeri / rangerky, roveri / roverky, dospelí skauti / dospelé skautky
Počet ľudí: 6-12 ľudí
Materiál: papiere, perá
Trvanie: 40 min
Cieľ:
- reflektovať svoje priority a diskutovať o nich s inými
- načúvať iným a kriticky, no s rešpektom nazerať na názory iných aj na svoje názory
Priebeh aktivity
Nasledujúci popis bude prispôsobený parlamentným voľbám, no aktivitu môžete upraviť a aplikovať aj na iné voľby – zborového vodcu / náčelníctva / regionálne voľby..
- Uveďte účastníkom tému parlamentných volieb. Ak ešte nemajú 18, vyzvite ich, aby sa vžili do situácie, v ktorej už sú z nich prvovoliči.
- Dajte im za úlohu vymyslieť, ako by vyzerali ich 4 ideálni kandidáti do parlamentných volieb (keďže si v nich máme možnosť zvoliť 4 kandidátov). Nech kandidátom vymyslia meno a čokoľvek o nich, čo je pre nich pri danom kandidátovi dôležité. Kandidátov môžu kľudne aj vizuálne znázorniť.
- Ak si nevedia rady, pýtajte sa ich na faktory, ktoré ovplyvňujú, akého kandidáta by si vo voľbách vybrali. Môžete im trochu pomôcť s konkrétnejšími otázkami. Tu je niekoľko príkladov:
- Akým témam by sa mal tvoj kandidát/ka venovať?
- Akým témam by sa naopak nemal venovať?
- Je pre teba podstatný vek, pohlavie, či náboženská príslušnosť kandidáta/ky?
- Budeš prihliadať na to či má tvoj kandidát/ka v danej funkcii nejaké skúsenosti? Ak áno, bolo by pre teba dôležité ako túto funkciu zastával/a predtým? (či predložil/a nejaké návrhy na zmeny zákonov, zúčastňoval/a sa zasadaní parlamentu..)
- Čo z minulosti kandidáta/ky by ešte mohlo ovplyvniť tvoju voľbu (či už pozitívne alebo negatívne)?
- Je pre teba dôležité zastúpenie minorít v daných funkciách?
- Ovplyvnilo by tvoj hlas to, či je kandidát/ka skaut/ka?
- Aké morálne hodnoty by mal mať kandidát/ka?
- …
- Nechajte účastníkov, aby predstavili svojich kandidátov zvyšku skupiny
POZOR NA BEZPEČNÉ PROSTREDIE: Pred predstavovaním upozornite účastníkov, že sa môže stať, že budú mať kandidátov, ktorí sa v niektorých, pre nich zásadných, ohľadoch líšia. Cieľom aktivity nie je porovnávať koho kandidáti sú lepší, ale zamyslieť sa nad tým, čo je pre koho pri výbere dôležité a navzájom sa inšpirovať v tejto reflexii. Upozornite účastníkov, že znevažujúce komentáre nebudú tolerované a zároveň dajte účastníkom priestor, svojich kandidátov neprezentovať, ak sa na to necítia.
Poznámka 2: Ak by nejaký kandidát veľmi otvorene nespĺňal morálne hodnoty, ku ktorým sa v skautingu hlásime (napr. by bol extrémista..), je dobré sa k tomu vyjadriť. Pomenujte nesúhlas s extrémizmom, poukážte na fakty (napr. z histórie) a účastníka povzbuďte k tomu, aby v pokoji napríklad po príchode domov, porozmýšlal nad nasledujúcimi otázkami:
- Prečo takých ľudí chcem volíť?
- Čo sa mi na ich strane páči?
- Aké majú strany, ktorými sú členmi, stanovy?
- Ako vystupujú ich lídri?
- Aké zákony predkladajú v NR SR, ak už boli súčasťou parlamentu?
- Pozrel alebo pozrela som si stránku demagog.sk? Čo na daných kandidátov a ich strany hovorí.
(Inšpirované z príručky Politika polopate)
Reflexia:
- Aké pre vás bolo vyberať ideálnych kandidátov? Čo vám pri ich tvorbe pomáhalo?
- Inšpirovali vás niektorí kandidáti od iných účastníkov k úprave vašich vlastných kandidátov?
- Čo sú pre vás faktory, ktoré sú pri kandidátoch jasné “no go”?
Poznámka: Aktivitu môžete tiež upraviť tak, že budú účastníci vytvárať tiež jedného kandidáta, ktorého by naozaj nechceli voliť. Tu si však treba dať pozor na to, že sa u niekoho môžu ako “no go” veci objavovať aj také faktory (napríklad témy, ktorým sa venuje), ktoré sú pre niekoho dôležité a k takejto diskusii treba pristupovať citlivo.