
Meteorológovia
Vytvorte si jednoduchú „meteorologickú stanicu“, ktorá vám pomôže zistiť vlhkosť vzduchu a zároveň sa niečo naučíte o stromoch.
Pre koho: vĺčatá/včielky
Počet ľudí: 1-10
Materiál: šiška, špagátik/drôtik
Trvanie: pár minút počas niekoľkých dní
Cieľ: motivovať členov k objavovaniu prírody
Priebeh aktivity
Nazbierajte šišku a pripevnite ich špagátikom ideálne niekde pod prístrešok, aby ste mohli sledovať vlhkosť vzduchu, no nie dážď. Sledujte šišku v priebehu viacerých dní či viackrát počas dňa. Všimli ste si zmeny? Niekedy nájdete šišku otvorenú, inokedy naopak zatvorenú. Prečo?
Šiška má pletivá, ktoré reagujú na vlhkosť (tzv. napučiavacia schopnosť pletív). Pokiaľ je šiška zelená, s ešte nezrelými semenami, je stále vyživovaná stromom a teda vlhká. Ako náhle ale semená dozrejú, strom šišku prestane vyživovať a ona vysychá. Na to práve zareagujú jej pletivá a šiška sa otvára, až potom môžu semená vypadnúť von.
Pletivá zostávajú v šiške stále. Preto reaguje na vlhkosť a tým vznikajú tzv. hygroskopické pohyby. Šiška je plod a má zaistiť, aby sa strom čo najlepšie rozmnožil. To sa stane jedine tak, že sa semienka dostanú čo najďalej od materskej rastliny. Ak by stále visela na konári aj keď prší, semienka by iba popadali priamo dole, všetky naraz. Tam nie je veľa možností na rozširovanie, preto sa šiška zavrie a podrží si semienka až bude lepšie.
Vyskúšajte na základe zmien vlhkosti vzduchu, predpovedať počasie.
Zdroj:
Jana Menkynová – Učenie (sa) vonku nás baví (DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie, www.daphne.sk)