
Myslia globálne – textil
Chcete tipy na podniky, ľudí či organizácie, ktoré myslia globálne? Pozrieme sa na tie, ktoré bojujú s problémami v textilnom priemysle, pričom vyberať budeme najmä naše slovenské.
Ok. Fashion Revolution zrovna nie je slovenská iniciatíva, ale určite si zaslúži byť spomenutá hlavne keď podnietila tento článok.
Fashion Revolution je hnutie, ktoré vzniklo po tom čo sa 24.apríla 2013 zrútila budova Rana Plaza. Budovu kde sídlili továrene na oblečenie deň predtým evakuovali z dôvodu narušenia statiky. V deň tragédie boli robotníci pod hrozbou straty mesačnej výplaty nútení vrátiť sa do práce. 1130 ľudí zomrelo a viac než 2500 bolo zranených. Väčšina boli mladé ženy a v továrni sa počas nešťastia nachádzalo aj niekoľko detí. Tento deň je označovaný ako jeden z najtragickejších dní v dejinách módneho priemyslu. A ako sa nás to týka?
Dôvod prečo manažéri nútili svojich zamestnancov ísť pracovať, aj napriek riziku bolo, aby stihli dodať oblečenie do našich obchodov. Práve naše pobláznenie fast fashion kedy sme zvyknutí mať každý týždeň v obchodoch nové a pritom lacné oblečenie spôsobuje obrovský tlak na rýchlu a lacnú výrobu. Pracovníci v textilných továrňach pritom pracujú zvyčajne za minimum peňazí a v otrasných podmienkach. Textilný priemysel a náš prehnaný konzum má zároveň obrovský dopad aj na životné prostredie, keďže sa považuje za druhého najväčšieho znečisťovača našej planéty, hneď po ropnom priemysle.
O čo sa Fashion Revolution pokúša, je dosiahnuť, aby bol módny priemysel férový, bezpečný, čistý a transparentný. Najväčšou akciou hnutia je Fashion Revolution Week, ktorý sa koná v čase okolo 24. apríla, kedy aktivisti po celom svete robia osvetu o udržateľnej móde a slow fashion, nabádajú ľudí, aby sa zaujímali o to kto vyrába ich oblečenie a za akých podmienok a tak vytvárali tlak na módne reťazce. Aj počas roka je však na ich stránke možné nájsť množstvo dôležitých faktov a informácií, tipy ako môže každý z nás prispieť k zmene a mnoho iného.
(zdroj: Fashion Revolution)
Viac na: https://www.fashionrevolution.org/
Spoločnosť SK-Tex sa už od roku 1998 zaoberá recykláciou textilu. Pri problematike textilného odpadu musíme myslieť na to, že znížiť našu spotrebu oblečenia a iného textilu nestačí a treba popri týchto snahách naďalej hľadať možnosti znovuvyužitia textilu. Pri veľkosti našej populácie je totiž prakticky nemožné produkovať textilného odpadu toľko, aby to nebol problém. Firma SK-Tex je v súčastnosti najväčšia slovenská firma, ktorá spracováva tento typ odpadu a vďaka ich činnosti ročne dajú približne 4500 tonám textilu druhú šancu na život. Okrem rôznych výplní pre automobilový a nábytkársky priemysel, od roku 2010 ponúkajú inovatívne textilné izolácie áut a budov, ktorými nahrádzajú zaužívanú sklenú vatu. SK-Tex si uvedomuje dopad textilného odpadu na planétu prečo majú vlastný blog, kde sa venujú týmto témam, robia prednášky či spolupracujú s iniciatívami ako Fashion revolution week alebo spoločnosťami ako Nosene.
(zdroj: SK-Tex)
Viac na: http://www.sk-tex.com/sk/
Keď už sme pri spoločnosti Nosene. Ak ste o nich ešte nepočuli, ide o inovatívny second-hand obchod. Na Slovensku je samozrejme kopec secondhandov, ktoré sú skvelé a je super ich využívať. V čom je Nosene iný je, že oblečenie vyberá starostlivo a pred predajom ho šikovné krajčírky upravia, tak že vyzerá čo najštýlovejšie. Narozdiel od bežných secondhandov sa tak nemusíte prehrabávať v kopách všakovakého oblečenia, ale všetko čo tu nájdete vyzerá pekne a voňavo. Najnovšie majú v ponuke aj silonky zo zrecyklovaných materiálov. Predajne nájdete v Bratislave a v Banskej Bystrici. Využiť sa dá aj ich e-shop. Ako bonus k nákupu, môžete mať radosť z toho, že časť zisku ide na podporu týraných žien. Ďalším plusom spoločnosti Nosene je, že tiež zbierajú šatstvo. Ak teda máte oblečenie navyše, ktoré je stále v dobrom stave, môžete im ho darovať a oni už s ním dobre naložia.
(zdroj: Nosene)
Viac na: https://nosene.sk/
Inštitút udržatelnej módy
ReTie sú jedinečné mašle, motýliky a najnovšie aj gumičky a náušnice, ktoré sú vyrábané zo starých kravát, čím predchádzajú tvorbe zbytočného odpadu. Výrobky ReTie nie len pomáhajú životnému prostrediu, no tiež vyzerajú skvelo! A čo viac, sú ručne vyrábané skautskými ručičkami. 🙂
(zdroj: ReTie)
Viac na: https://www.facebook.com/ReTie-1867739339920292/
Waki-vaky vytvára ručne šité tašky na chrbát, ladvinky a iné doplnky a to recykláciou alebo upcykláciou (redizajnom) textilu a rôznych kusov oblečenia, Waki-vaky je súčasťou hnutia Fashion Revolution a ich snahou je tiež edukovať o hrozbách textilného priemyslu a neetických praktikách výroby oblečenia.
(zdroj: waky-vaky)
Viac na: http://waki-vaky.com/