
Návšteva z vesmíru
Prichádza k nám návšteva z vesmíru. Ako jej predstavíme človeka?
Cieľ: Poukázať na to, že hoci ľudia sú ženy a muži, pojem „človek“ často býva automaticky stotožňovaný s mužom.
Pre koho: skauti/skautky
Počet ľudí: 6-25
Čas: 20 minút
Priebeh
Aktivita predpokladá, že dievčatá a chlapci už predtým pracovali s aktivitou Typické dievča a chlapec alebo jej obmenou, v ktorej si definovali vlastnosti a činnosti stereotypne pripisované dievčatám a chlapcom.
Účastníkov uvedieme do situácie:
Zem navštívila bytosť z inej planéty a poprosila nás, aby sme všetci spoločne opísali človeka — pozemšťana: jeho vlastnosti, činnosti a podobne. Požiadame dievčatá a chlapcov, aby spontánne vymenovávali charakteristiky a činnosti človeka, pomocou ktorých by sa pokúsili opísať pre návštevu z vesmíru človeka. Všetky nápady zapisujeme na tabuľu. Ak pracujeme s viac ako 15–člennou skupinou, rozdelíme účastníkov do menších skupín, aby sa mohli na opisovaní „človeka“ aktívne zúčastniť.
Následne porovnáme zoznam vlastností a činností, ktorými deti opísali človeka, so zoznamom vlastností, ktorými opísali „typické dievča“ a „typického chlapca“. Zistíme, či náš zoznam obsahuje viac „dievčenských/ženských“, alebo „chlapčenských/mužských“ vlastností. V našej kultúre je pravdepodobné, že bude obsahovať viac „mužských“.
Diskusia
Vidia účastníci bežne vo svojom okolí príklady toho, ako sa „mužské“ charakteristiky považujú za všeobecne ľudské? Vedieme chlapcov a dievčatá k tomu, aby odhalili lživosť zdanlivej rodovej neutrality, ktorá zakrýva skutočnosť, že „predlohou“ človeka je v našej spoločnosti najmä muž a že skúsenosť žien je menej viditeľná. Zároveň sú produkty prispôsobované primárne mužom, čo má niekedy fatálne následky. Ak sa stane, že by náš zoznam obsahoval viac „ženských“ vlastností, je to zasa zaujímavý podnet na diskusiu o tom, prečo to tak obvykle nie je v učebniciach (napr. dejepis, biológia), médiách (napr. bežné používanie rodovo necitlivého jazyka) a pod.
Ak chceme diskusiu obohatiť o konkrétne príklady môžeme nájsť inšpiráciu napríklad v knižke Invisible Women od Caroline Criado Perez.
Zdroj:
http://www.ruzovyamodrysvet.sk/sk/hlavne-menu/citaren/ruzovy-a-modry-svet-(cd-rom)/metodiky