
Nepriatelia mieru
Aké veci ohrozujú mier / pokojné spolunažívanie. A aké ho naopak podporujú?
Pre koho: skauti-skautky
Počet ľudí: 3-10
Materiál: sviečky, zápalky/zapalovač, papier s nápisom MIER, vystrihnuté papieriky z aktivitovej karty (v prílohe), kľudná a príjemná hudba na doladenie atmošky
Trvanie: 30-40 min
Cieľ: identifikácia javov a situácii, ktoré prehlbujú mier (pokojné spolunaživanie), a ktoré sú naopak nepriateľom mieru
Priebeh
Pripravte po priestore kartičky z aktivitovej karty (alebo sa nimi inšpirujte a vymyslite vlastné veci). Pri každej kartičke nechajte zapálenú sviečku. Každému účastníkovi aktivity dajte papier s nápisom miere. Povedzte si ako rôzne sa dá mier chápať – že nejde iba o stav kedy v spoločnosti nepanujú vojny, ale aj o bežné fungovanie ľudí medzi sebou, v ktorom nevládnu konflikty a zloba.
Úlohou účastníkov bude prejsť sa po priestore, pozrieť si kartičky pri sviečkach a vždy, keď uvidia kartičku, ktorá popisuje „nepriateľa mieru“, nech ich papierik sviečkou trochu opália. Pokúste sa pri aktivite navodiť pokojnú atmosféru a komunikujte tento cieľ aj účastníkom aktivity.
Reflexia
Po aktivite sa s účastníkmi porozprávajte:
- Aké veci ste identifikovali ako nepriateľov mieru a prečo?
- Aké veci, ktoré ste našli, podľa vás naopak mieru pomáhajú – prečo?
- Pomenujte iných nepriateľov mieru, s ktorými ste sa v živote stretli.
- V živote fungujeme v rôznych vzťahoch a komunitách – rodinných, kamarátskych, skautských, triednych, susedských… V ktorých z nich je pre vás najťažšie udržať mier a prečo? V ktorých je to naopak najjednoduchšie a čo tomu, pomáha?
Na záver si môžete dať osobné predsavzatia – ktorých priateľov mieru, budete pozývať do svojho života častejšie (kľudne v konkrétnych vzťahoch napr. tých, kde nám to robí problém).
V diskusii tiež môžete upozorniť na to, ako aj veci, ktoré sa môžu zdať ako maličkosti, v skutočnosti z nášho mieru tiež ukracujú, rovnako ako to bolo v tejto aktivite.
Tip na záver
Tip 1: aktivitu môžete použiť napríklad, ak vám v družine / tíme vládnu konflikty, na otvorenie diskusie o tejto situácii. Kartičky, ktoré vyberiete, môžete prispôsobiť tomu, čo sa u vás deje a porozprávať sa v reflexii o tom, ako vnímajú ľudia priamo situáciu vo vašej družine.
Tip 2: Po aktivite si spoločne môžete prečítať príbeh od Bruna Ferrera – Prečo ľudia kričia
Odkiaľ sme sa inšpirovali
Autorská aktivita – Monika Lezová – Sestra