
Nežná filmová revolučná kolekcia
Prinášame vám zoznam filmov (a seriálov), ktoré sa týkajú nežnej revolúcie. Aký bol život pred ňou? Čo ju ovplyvnilo? Aký bol život po 17. novembri 1989? Tieto filmy si môžete pozrieť ako družina či oddiel a reflektovať vaše názory na družinovke či oddielovke.
Toman (2018)
Dráma / Historický
Toman je zasadený do rokov 1945 – 1948 a ponúka dôležitý pohľad na vzostup komunistickej strany a nástup socializmu v Československu. Vyobrazuje skutočnú postavu Zdeňka Tomana, šéfa zahraničnej rozviedky, ktorého úlohou bolo zohnať komunistickej strane dosť peňazí k tomu, aby vyhrala voľby a urobila politický puč. Film vychádza zo záznamov, rozhovorov, dobových prameňov a historických dokumentov. Ide teda o vyobrazenie skutočného mrazivého príbehu našej histórie.
Pelíšky (1999)
Komédia / Komediálna dráma
Pelíšky sa odohrávajú na konci šesťdesiatych rokov. Príbeh zachytáva dve susedské rodiny. Otec jednej z nich je vojak a oddaný komunista. Otec druhej je bývalý vojak, ktorý komunistov neznáša. Obaja majú doma dospievajúce deti, ktorým nerozumejú. Film podáva zaujimave svedectvo života v danom období z pohľadu dvoch generácii. Humorné grotesky na pozadí hlbšej reality socializmu vrcholia vpádom vojsk Varšavskej zmluvy, čím začne sovietska okupácia Ćeskoslovenska.
Jan Palach (2018)
Dráma
Jan Palach je študent, ktorý sa v roku 1969 upálil na protest proti sovietskej invázii do Československa. Film rozpráva príbeh posledných mesiacov Palachovho života, ukazuje cestu, na ktorej sa z milujúceho syna, oddaného priateľa a citlivého, premyšľajúceho študenta filozofie stala „pochodeň číslo 1”. Kamera po celý čas sleduje Janovu tvár a snaží sa zachytiť v nej okamžiky rozhodnutia…
Horiaci ker (2013)
Dráma / Životopisný
Dej tejto filmovej minisérie začína sebaupálením Jana Palacha. Ukazuje však najmä dopady Palachovho činu na jeho rodinu, blízkych a na spoločnosť. V hlavnej role sa objavuje Dagmar Burešová, advokátka, ktorá sa rozhodla zastupovať Palachovu rodinu v zdanlivo beznádejnom procese po tom, čo komunistický poslanec znevážil Palachovu obeť. Film zobrazuje začiatky tzv. obdobia normalizácie a rozpráva príbeh základných ľudských hodnôt, akými sú pravda, česť spravodlivosť a odvaha.
eŠteBák (2012)
Dráma / Historický
Film sa odohráva primárne v normalizačnom období a zachytáva pôsobenie policajnej tajnej služby – ŠtB. Hlavný hrdina Adam sa pod tlakom okolností, stane agentom ŠtB, ktorého hlavnou úlohou je odpočúvať ľudí a zbierať na nich kompromitujúce materiály, ktoré im ničia životy. Adam však zistí, že je sám odpočúvaný a tak sa čoraz viac zamotáva do siete strachu, neistoty a nedôvery, z ktorej nie je jednoduché sa vymotať.
Rukojemník (2014)
Komédia / Dráma / Rodinný / Historický
Film Rukojemník prostredníctvom detského hrdinu popisuje život v 60tych rokoch. Hlavná postava Peter vyrastá so svojimi starými rodičmi, po tom čo jeho rodičia emigrovali do Viedne. Snažia sa ho síce cez úrady dostať za nimi, no neúspešne, preto Peter sám hľadá cestu cez hranice. Medzitým sa pasuje s detskými dobrodružstvami zasadenými do vtedajšej doby. Aj keď filmu dominujú detské postavy, nejde o film cielený na deti.
Fair play (2014)
Dráma / Thriller
Fair Play je fiktívny príbeh mladej atlétky v normalizačnom Československu inšpirovaný skutočným zákulisím vtedajšej športovej scény. Anna je zaradená do programu špecializovanej štátnej lekárskej starostlivosti. V skutočnosti ide o dopingov program, ktorý Anne nielen zlepšuje športové výkony, ale tiež ničí zdravie. Film nie je len o nekalých praktikách totalitného štátu, ale predovšetkým o ľudskej dôstojnosti a hodnote jednotlivca, ktorá sa v tomto režime stratila.
Občiansky preukaz (2010)
Dráma / Thriller
Film je zasadený do sedemdesiatych rokov a sleduje osudy štvorice tínedžerov, ich rodičov a kamarátov. Zachytáva úsmevné, absurdné aj dramatické momenty z dospievania totalitnom štáte. Vykresľuje tri roky mladíkov, od pätnástky, kedy dostali občiansky preukaz až po osemnástku, kedy sa snažia uniknúť vojenskej službe.
Učitelka (2016)
Dráma
Psychologická dráma rozpráva príbeh o na prvý pohľad milej a empatickej učiteľke, ktorá však cez svojich žiakov manipuluje ich rodičov. Tých využíva na službičky a materiálne dary. Deti, ktorých rodičia sa jej praktikám podrobia, majú dobré známky, zvyšok je učiteľkou znevýhodňovaný až tyranizovaný. Dej je zasadený do 80. rokov a ukazuje umrtvenie spoločnosti voči zastrašovaniu, korupcii a beznádeji. Scenárista filmu vychádzal zo skutočnej udalosti.
Pupendo (2003)
Dráma / Komédia
Pupendo sa odohráva v roku 1984, pár rokov pred Nežnou revolúciou. Hlavnou postavou je akademický sochár Bedřich Mára, ktorý sa odmietol podriadiť režimu a tak bol z politických dôvodov odsunutý na okraj spoločnosti. Zároveň však máme možnosť sledovať kontrastnú postavu riaditeľa miestnej základnej školy, ktorý naopak vďaka svojmu podriadeniu sa režimu kariérne prosperuje.
Kawasakiho ruže (2009)
Dráma
Tento snímok sa na rozdiel od predošlých odohráva v súčasnosti, do ktorého preniká socialická história Československa ako hriech minulosti. Hlavná postava, renomovaný psychiater a vzor morálnosti, má pri príležitosti založenia republiky získať významné štátne ocenenie. Na povrch sa však začnú vyplavovať obvinenia z udavačstva a spolupráce s tajnou komunistickou ŠtB, na ktoré filmové postavy reagujú rôzne.
Skauti bez lilie (2017)
Dokumentárny
Tento dokument patrí pre nás skautov medzi najdôležitejší film vykreslujúci obdobie socializmu v Československu. Skauting bol na našom území zakázaný dokopy trikrát. Skauti bez lilie opisuje obnovu Junáka v 68 a následné povinné zlúčenie s komunistickými pioniermi a ilegalitu samostatného skautského hnutia počas normalizačného obdobia. Dokument podáva svedetstvá pamätníkov, doplnené o dobové zábery.
Link na celý film – https://www.youtube.com/watch?v=ZqoyNeAdGd4
Hledání lilie (2019)
Dokumentárny
Keď sa v novembri 1989 zrútil komunistický režim, zažívali skauti rovnakú eufóriu ako všetci, ktorí túžili po demokracii. Po desiatkach rokov skončil politický dohľad, zákazy, špehovanie a perzekúcie, konečne bolo možné budovať hnutie v úplnej slobode. Ukázalo sa ale, že obnova nebude jednoduchá. Akou cestou a akými peripetiami prešiel český skauting v ponovembrovej dobe?
Link a celý film – https://www.youtube.com/watch?v=vUKhjjFkUs4
Amnestie (2019)
Dráma / Triller
Film sa okrem príbehu troch rodín zasiahnutých komunistickou perzekúciou venuje aj vzbure väzňov v Leopoldove, ktorá si vyžiadala vojenský zákrok. Vzbure predchádzali široké amnestie Václava Havla, ktoré udelil v januári 1990, len pár dní po svojom zvolení za československého prezidenta.
Havel (2020)
Dráma / Životopisný
Životopisný film o jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989, keď Václav Havel ešte nebol slávnou osobnosťou. Dej sa sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no silný vzťah s manželkou Oľgou. „Portrét štátnika nečakajte,“ hovorí režisér Slávek Horák.
Bez vedomia 2019
Dráma / Triller – miniseriál
Píše sa rok 1989. Huslistka Marie (Táňa Pauhofová) jej manžel, prenasledovaný disident Viktor (Martin Myšička), sa po 12 rokov vracajú do Československa, z ktorého pred 12 rokmi utiekli do Británie. Po uvoľnení železnej opony by Marie rada konečne navštívila svoju rodinu, lenže po návrate do Prahy sa ukazuje, že to bola osudová chyba.
Fetiše Nežnej revolúcie (2019)
Dokumentárny – dokumentárna séria
Dokumentárny cyklus RTVS sa v piatich častiach venuje atmosfére protestov na vysokých školách, v divadlách a na námestiach. V piatich častiach približuje, aké boli symboly revolúcie, aké plagáty zaplavili ulice, kde sa revolúcia pripravovala, ako sa šírili informácie bez mobilov, internetu a médií, ale aj to, ako revolúcia zmenila módu v uliciach.
Nežné vlny (2013)
Romantický / Komédia
Film Nežné vlny, má, vzhľadom na obdobie, v ktorom sa odohráva, pomerne netypický žáner. Režíroval ju Jiří Vejdělek, ktorý svojím filmom tému Nežnej revolúcie netypicky odľahčil. Hlavným hrdinom je sympatický, no nesmelý Vojta, z ktorého chcú mať rodičia športovca či pianistu. On má však celkom iné priority – predovšetkým spolužiačku Elu, očarujúcu akvabelu, ktorá sa chystá už v novembri odísť do vysnívaného Paríža. Vojta preto musí rýchlo podniknúť niečo zásadné, inak mu zmizne Ela navždy za železnou oponou. Dychtivo hľadá byt, kde by so svojou milou strávil konečne noc, no náhodou sa ocitne priamo proti kordónu policajtov na Národnej triede, čím sa stane hýbateľom revolúcie.
Národní třída (2019)
Dráma
Hlavným hrdinom je Vandam, muž zo sídliska na okraji Prahy, ktorý sa zaujíma o históriu vojen, cvičí a často sa s kýmkoľvek pustí do bitky. Večer rád zájde do krčmy na pivo s kamarátmi, ktorí ho nazývajú národným hrdinom, pretože údajne on dal kolo dejín do pohybu tým, že 17. novembra dal na Národnej triede prvú ranu. Nakoniec sa ukáže, ako to bolo naozaj. Hlavný hrdina je frustrovaný z toho, že nezvládol adaptáciu na nový spoločenský systém a ponovembrový vývoj si predstavoval úplne inak. Reálny svet sa mu vzdialil a cíti, že už sa mu neprispôsobí.
Tenkrát (1999)
Dokumentárny
Dielo režiséra Roberta Sedláčka sa považuje za jeden z najlepších dokumentov o Nežnej revolúcii. Udalosti 17. novembra, ktoré dielo zmapovalo s osemročným odstupom, približujú vo výpovediach viaceré významné osobnosti, predovšetkým ich aktéri, dokument tiež obsahuje rešerš viac ako 250 hodín archívnych audiovizuálnych materiálov. Dielo sa začína záznamom študentskej demonštrácie na pražskom Albertove, ktorej účastníci sa vo večerných hodinách presunuli na Národnú triedu, kde proti nim brutálne zasiahli policajné zložky, a končí sa zvolením Václava Havla za prezidenta.
Autori: Sestra – Monika Lezová, Fiškuska – Paulína Grolmušová