
Nežná knižná revolučná kolekcia
Prinášame vám zoznam kníh, ktoré sa týkajú nežnej revolúcie a demokracie. Aký bol život pred ňou? Čo ju ovplyvnilo? Aký bol život po 17. novembri 1989? Naše tipy môžete využiť aj pri programe s družinou alebo oddielom.
30 rokov po (Slovensko 1989 – 2019) – Róbert Kotian a Ivan Štulajter

Kniha novinárov Róberta Kotiana a Ivana Štulajtera zachytáva udalosti, komentáre a rozhovory týkajúce sa kľúčových momentov počas 30 rokov, ktoré nasledovali po Nežnej revolúcii. Ponúka tak komplexný pohľad na našu spoločnosť, jej vývoj a smerovanie od zmeny režimu.
Ten den – 17. listopad 1989 – Alžbeta Ambrožová, Michal Beck, Matouš Hartmann, Anna Palánová a Aleš Palán
V tomto výnimočnom projekte zhromaždili autori spomienky priamych aktérov 17. novembra: študentov, náhodných účastníkov ale aj policajtov a zaujímalo ich všetko, čo v ten deň prežili a čo od neho očakávali. Ponúka tak jedinečnú možnosť ako aspoň sprostredkovane prežiť pocity zo 17. novembra 1989.
Atentát na nežnú revolúciu – Vladimír Ondruš
Atentát na nežnú revolúciu je kniha plná spomienok, hľadania súvislostí i pátrania po pravde o revolučnej i porevolučnej dobe. Podrobne, no s odstupom, faktami, aj s bezprostredným svedectvom človeka, ktorý bol priamo pri tom, hovorí o tomto dramatickom období.
Moji milí Slováci – Július Satinský
Atentát na nežnú revolúciu je kniha plná spomienok, hľadania súvislostí i pátrania po pravde o revolučnej i porevolučnej dobe. Podrobne, no s odstupom, faktami, aj s bezprostredným svedectvom človeka, ktorý bol priamo pri tom, hovorí o tomto dramatickom období.
Pokojní v nepokoji / Light in darkness – Timotej Križka
Timotej Križka navštevoval v rámci svojho niekoľkoročného projektu, ktorého výsledkom je kniha Pokojní v nepokoji, ženy aj mužov, ktorí na sklonku svojho života hovorili o rokoch strávených vo väzení počas komunizmu.
Za to, že sa stretávali, študovali alebo len jednoducho žili podľa svojho presvedčenia za z nich stali politickí väzni. Ich tváre a silné príbehy ukazujú, že napriek vonkajšej neslobode stále existuje priestor na slobodu duše.
Čierna oslava (Nežný komiks 1 – Príbehy o Nežnej revolúcii) – Michal Hvorecký a Klára Štefanovičová

Jana je dievča dvoch tvárí. Ráno poslušná vnučka komunistického funkcionára, večer rebelujúca depešáčka v čiernej koženej bunde, ktorá prežíva prvú veľkú lásku. Píše sa 16. november 1989 a v Bratislave sa chystá spontánna demonštrácia študentov za lepšie a slobodné školstvo. Totalitný režim je na spadnutie, ale to hrdinovia tohto príbehu ešte nevedia. Ako dopadne priama konfrontácia študentov s funkcionármi komunistickej strany?
Čierna oslava rozpráva dramatický príbeh na pozadí málo známej bratislavskej demonštrácie, ktorá sa odohrala v predvečer najdôležitejšieho dňa Nežnej revolúcie.
Bežná (Nežný komiks 2 – Príbehy o Nežnej revolúcii) – Tereza Oľhová

Aj nežná revolúcia mala svoje bežné dni a všedné problémy. Tínedžerka Lucia býva na sídlisku v Martine a na svet sa pozerá z ôsmeho poschodia sivého paneláka. Jej starosti sa počas novembrových a decembrových dní v roku 1989 zdajú banálne. Lenže pre ňu sú práve tie najväčšie na svete.
Kedy konečne uvidí Tomáša herca martinského divadla , do ktorého je tajne zamilovaná? V divadle zrazu vládne chaos, namiesto predstavení sa tam konajú čudné mítingy a aj rodičia sú akísi divní. Najväčšiu revolúciu však v jej živote spôsobí príchod nového súrodenca, bračeka Lukáška. Tieto dni sú naozaj na hlavu a Lucia má pocit, že je na všetko úplne sama. Čo zmenia chladné revolučné dni v živote mladej školáčky?
PÉ-ER-DÉ (Nežný komiks 3 – Príbehy o Nežnej revolúcii) – Soňa Balážová

V meste sa niečo muselo stať! Všetci dospelí sa zbláznili a poletujú po uliciach, akoby im ktosi čosi pridal do vody. Jedni sa tešia, druhí neveriacky krútia hlavami. Navyše, hlavný hrdina, sedemnásťročný Dano stratil kľúče, zostal bez peňazí a netuší, ako sa mu podarí kúpiť punčové rezy na maminu narodeninovú oslavu.
Pomôže mu jeho dospelý kamoš Oliver, ktorý v kotolni ich bytovky tajne vyrába knihy? Alebo snáď utáraný krpatý sused Rado, čo na ňom nonstop visí ako tieň? PÉ ER DÉ je príbeh o tak trochu bláznivom dni, keď v Bratislave všetky cesty viedli na Námestie SNP, a tiež o zázračnej bunde, splnených snoch a, samozrejme, o PÉ ER DÉ! Veď tá skratka určite musí niečo znamenať, či nie?!
Unesení (Nežný komiks 4 – Príbehy o Nežnej revolúcii) – Daniel Majling
Návrat do detstva a mladosti môže niekedy poriadne zabolieť. Narazíme na nešťastné lásky, odreté kolená, a aj na vylomeniny, ktoré sa neskončili vždy najlepšie. Boris trávil letné prázdniny v roku 1989 u starej mamy. Po dedine, kde bývala, sa zrazu začali šíriť reči o tom, že za nevysvetliteľných okolností miznú deti. Koniec-koncov zmizla i kamarátka Julka. Ulicami dediny sa okrem policajných áut premávali aj tajomné čierne sanitky. Ako to všetko spolu súvisí? Boris a jeho kamaráti sa rozhodli túto záhadu vyriešiť na vlastnú päsť. Letné hororové dobrodružstvo mohlo začať.
Bolo však napokon všetko tak, ako si mysleli? Čo zistí dospelý Boris o poverách z toho leta?
Múr (Ako som vyrastal za železnou oponou) – Petr Sís
Svetoznámy český výtvarník Peter Sís odkrýva v knihe Múr spomienky na svoje detstvo a vyrastanie za železnou oponou. Krásny a dojímavý príbeh je síce primárne určený detským čitateľom, no svojím posolstvom zasiahne ľudí každého veku.
Mojich tridsať rokov (šestnásť ponovembrových príbehov) – Fedor Gál
V knihe Mojich tridsať rokov sa stretlo osemnásť rôznorodých ľudí, ktorí napísali spolu šestnásť ponovembrových príbehov a dve obrazové rekapitulácie posledných troch desaťročí: od osobných životných udalostí – tragických aj radostných – až po pohľad na spoločenské a politické zmeny.
Listopád – Alena Mornštajnová
Román psaný s lehkostí o těžké době. Přesně takový je Listopád. Pátý román Aleny Mornštajnové vykresluje život ve fiktivním světě po krachu listopadové revoluce roku 1989. A je to příběh tak silný, že autorce přišlo po vydání i pár anonymů.
Nežná revolúcia (Cesta k slobode) – František Emmert
Táto unikátna publikácia vás prevedie všetkými kľúčovými momentmi Nežnej revolúcie. Nepopisuje totiž len priebeh samotnej revolúcie, ale aj udalosti, ktoré jej predchádzali a vďaka dobovými fotografiám verne zachytáva vtedajšiu atmosféru aj jednotlivých aktérov.
O tyranii (Dvadsať ponaučení z 20. storočia) – Timothy Snyder
História sa neopakuje, ale ponúka ponaučenia. V dvadsiatom storočí európske demokracie podľahli fašizmu, nacizmu a komunizmu. Boli to hnutia, v ktorých vodca alebo strana sľubovali, že vypočujú ľud a ochránia ho pred globálnymi existenčnými hrozbami. Rozumné uvažovanie v nich nahradil mýtus. Európske dejiny ukazujú, že spoločnosti sa môžu rozložiť, demokracie môžu padnúť, etika môže skolabovať a bežní ľudia sa môžu ocitnúť v neočakávaných situáciách.
Autorka: Fiškuska – Paulína Grolmušová