
PRÍRUČKY DOSTUPNÉ ONLINE – po slovensky/česky
Príručky ponúkajú aktivity či iné inšpirácie zamerané na globálne témy. Príručky sú síce tématicky podelené, no jednotlivé tématické celky sú navzájom poprepájané, preto napr. aj v sekcii príručiek o tolerancii, nájdeme aktivity skvelé pre kritické myslenie a v sekcii, ktorá sa venuje chudobe a hladu, nájdeme v príručkách aktivity, ktoré hovoria napr. o klimatických zmenách.
AKTIVITOVÉ PRÍRUČKY
PRÍRUČKY S RÔZNYMI GLOBÁLNYMI TÉMAMI
- Globálne vzdelávanie a práca s mládežou – Príručka sa snaži priblížiť účastníkom, čo to znamená byť globálnym obyvateľom. Aktivity boli vymýšlané pre neziskové organizácie a do slovenčiny sa preložilo osem z nich.
- Komu patrí Zem – Príručka ponúka rôzne zážitkové aktivity na témy globálneho vzdelávania. Aktivity sú rozdelené do kapitol podľa toho aký cieľ chceme dosiahnuť – aby účastníci prišli na niečo nové, skúsili nový uhoľ pohľadu, získali inšpiráciu či iné.
- Globální cíle udržatelného rozvoje: 17 aktivit k 17 cílum – chceli by ste sa dozvedieť viac o jednotlivých cieľoch udržateľného rozvoja? Okrem ich predstavenia, ku každému cieľu nájdete jednoduchú úlohu.
ENVIRO PRÍRUČKY
- Čo skutočne (ne)potrebuješ – Príručka ponúka podnetné informácie ku zodpovednej spotrebe a tiež niekoľko námetov aktivít.
- Jak obsah našeho talíře mění svet – Viete čo spája taký bravčový rezeň a Amazonské pralesy? Či akú cestu museli prejsť naše potraviny kým nám skončili na tanieri? Bez toho aby sme si to mnohokrát uvedomovali už pri raňajkách máme na taniery celý svet. Práve naše zvyky a správanie vie teda ovplyvniť čo sa deje aj na druhom konci planéty. Príručka prináša nielen zaujímavé informácie, no tiež aktivity cez ktoré sa o zodpovednej spotrebe môžeme dozvedieť viac.
- Bohuš a Dáša: Klíma v tísni – príručka sa venuje témam klimatických zmien, životného prostredia, znečisťovania a iným.
- Bohuš a Dáša: Lednička plná potravin – príručka sa venuje témam zodpovednej spotreby, odpadom, hladu a iným.
TOLERANCIA, PREDSUDKY A STEREOTYPY, RÔZNORODOSŤ – PRÍRUČKY
- Výchova k tolerancii hrou – Táto príručka ponúka pestré spektrum hier a aktivít zameraných na boj s predsudkami a výchovu k tolerancii. Hry sú predstavované samostatne, preto sa veľmi jednoducho začlenujú aj do skautského programu.
- Deň zamyslenia 2020 – Živé vlákna – aktivity k tomuto Dňu zamyslenia sa venujú téme rôznorodosti, spravodlivosti a začlenenia
- Hodnotové strety hrou – Stojíme pred výzvou, ako sa postaviť k svetu, ktorý nás obklopuje. Generácia Z, podobne ako všetky generácie pred ňou, nanovo a po svojom musí riešiť otázky, ktoré sa zdajú už vyriešené a pritom sa v nejakom novom šate objavujú pred každou generáciou. Ako môže vyzerať spolužitie jednotlivcov a skupín v spoločnosti, ak zastávame iné hodnoty? Ako sa vysporiadať s menšinovými názormi, s odlišnosťou, inakosťou? Ako pristupovať k ostatným, ak je rôznorodosť stále väčšia a priestor na tradičnú komunikáciu tvárou v tvár akoby sa zmenšoval?
- Farebná škola I. – Aktivity v príručke vedú k vnímaniu vlastnej individuality a k rešpektovaniu individuality iných. Ukazujú nám, čo máme spoločné, ale aj to, že niekedy môže byť niečo úplne inak, ako sa nám zdá. Dotýkajú sa citlivých tém, akými sú napríklad strata domova, odlišné vierovyznanie alebo prežívanie emócií.
- Farebná škola II. – Druhá príručka venovaná multikultúrnej výchove.
- Obrazy menšín v našich hlavách
Témy: nerovnosti, stereotypy a predsudky, kritické myslenie, ľudské práva.. - Romantické násilie (metodická príručka ku knihe)
Témy: stereotypy a predsudky, diskriminácia - Rómovia: mýty a fakty – Príručka umožňuje pracovať čitateľovi so svojimi postojmi, ako aj s postojmi žiakov a mladých ľudí. Pripravovali sme ju so zámerom bližšie porozumieť veciam, ktoré nás formujú a ovplyvňujú. Veríme, že aj takto môžeme prispieť k lepšiemu porozumeniu si medzi sebou.
- Afrika: mýty a fakty – Čo vlastne vieme o Afrike? Informácie, ktoré sa k nám dostávajú sú často veľmi oklieštené a opradené mýtamy a stereotypmi. S príručkou Afrika – mýty a fakty nám môže pomôcť búrať tieto skreslené predstavy.
- MultikultArt – Spoznaj kultúru menšín – Zistite informácie o aktuálnej situácii tradičných a nových menšín na Slovensku. O ich kultúre, ako aj informácie o teoretických východiskách multikulturalizmu, inkluzívnej spoločnosti a podobne. Každá kapitola je doplnená o konkrétne aktivity.
- (Ne)máme rovnaké práva – príručka o výchove k tolerancii – Ponorte sa s nami do príručky o výchove k tolerancii ostatných s vysvetlením rôznych javov v spoločnosti. Taktiež obsahuje aktivity na uvedomenie si prítomnosti predsudkov v bežnom živote. V knižke sa tiež dozviete aký je rozdiel medzi pojmami ako sú napríklad predsudky, stereotypy, multikultúrna a multietnická spoločnosť.
- My s nimi a oni s nami – Príručka ponúka metodické listy k téme spolužitia s menšinami. Všetky aktivity sú pritom viazané na konkrétne dokumentárne filmy.
ĽUDSKÉ PRÁVA
- Kompasito – Príručka výchovy a vzdelávania detí k ľudským právam – Príručka o ľudských právach s teoretickými podkladmi aj interaktívnymi aktivitami.
- Bohuš a Dáša: Za lidská práva – príručka sa venuje témam ľudských práv, nerovností, vojny a iným.
- Výlety na slepo – Matej Slažanský alias Selassie patrí k najúspešnejším slovenským youtuberom a popularitu si získal najmä medzi mladými ľuďmi. Má takmer pol milióna odberateľov na YouTube, 80-tisíc fanúšikov na Facebooku a na Instagrame ho sleduje skoro 200-tisíc ľudí. Aj preto sa rozhodol, že v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti nakrúti sériu videí pod názvom Výlety naslepo. V nich približuje osudy mladých ľudí, ktorí sa v minulosti alebo dnes ocitli v ťažkých životných podmienkach. Prostredníctvom vlastných zážitkov hovorí o svojich názoroch a nabúrava niektoré stereotypy a predsudky.
MIGRÁCIA
- Lidé v pohybu – Naši českí skautskí bratia pripravili v rámci projektu globáneho vzdelávania príručku na prácu s témou migrácie.
- Bohuš a Dáša: Tváři v tvář migraci
Témy: migrácia, vojna.. - Stretnutím k porozumeniu – Metodická príručka Stretnutím k porozumeniu obsahuje deväť vzdelávacích aktivít na témy migrácie, integrácie, identity, interkultúrneho dialógu a hate speech. Jej cieľom je ponúknuť rôznorodé perspektívy na životné skúsenosti ľudí, ktorí nútene alebo dobrovoľne opustili svoj domov, ale aj na to, ako my sami vnímame cudzincov a cudzinky a kde môžeme nachádzať spoločné prieniky.
- Aj my sme tu doma – Prírúčka z dieľne IOM, ktorá poskytuje flexibilný a užívateľsky prístupný materiál s podloženými informáciami, aktivitami a odkazmi na ďalšie zdroje, s ktorými dokážu jednoduchou a zaujímavou formou pripraviť a začleniť tému migrácie a integrácie migrantov do vzdelávania.
- Nie len čísla – Počas uplynulých dvoch desaťročí vzrástol počet migrantov, žiadateľov o azyl a utečencov. Zároveň s tým vzrástol aj spoločenský a politický význam otázok migrácie a azylu. Rovnako sa však zintenzívnili aj problémy, ako sú diskriminácia, xenofóbia a rasizmus, ktoré spôsobujú napätie medzi jednotlivými komunitami. Príručka vznikla ako učebná pomôcka k tejto téme.
CHUDOBA A HLAD
- Bohuš a Dáša: Na stopě hladu
Témy: hlad, chudoba - Bohuš a Dáša: Proti chudobe
KRITICKÉ MYSLENIE
Tejto téme sa venujú aj niektoré aktivity v príručkách vyššie. Nasledujúce príručky sa venujú čisto kritickému mysleniu.
- Myslime kriticky o médiách – Hlavným zdrojom informácií, ktoré výrazným spôsobom ovplyvňujú masy všetkých generácií, sú médiá. Sú preto ideálnym didaktickým príkladom pre výučbu ku kritickému mysleniu. V našom poňatí však tvoria len predmostie k významnejším témam, ktorým sa budeme venovať v druhom dieli tohto manuálu „Myslime kriticky o globálnych témach“. Médiá nám tak slúžia ako odrazový mostík pre lepšie pochopenie a poňatie kritického prístupu k zbieraniu, analyzovaniu a preberaniu informácií. Tento manuál je len prvým krokom v snahe rozšíriť možnosti, ako učiť kritickú analýzu problémov sveta, ktorý sa nás týka.
- Být v obraze – príručka je určená všetkým, ktorí chcú prispieť k mediálnej gramotnosti. V príručke nájdete prakticky využitelné audiovizuálne materiály a aktivity na aktuálne mediálne témy ako sú sociálne siete, youtubering, propaganda, spravodajstvo, médiá a menšiny, prejavy nenávisti, kyberšikana, mediálny obraz migrácie atd.
- Holocaust nebol – Príručka ponúka výber najlepších vyučovacích aktivít, ktoré vznikli v rámci e-learningového projektu Holokaust ako nástroj výchovy k postojom, ktorý niekoľko rokov realizuje Nadácia Milana Šimečku pre učiteľov a učiteľky z celého Slovenska.
GLOBALIZÁCIA
- Bohuš a Dáša: Na tržišti světa
Témy: globalizácia, prepojenia..
MIER
- Deň zamyslenia 2021 – Postavme sa spoločne za mier
- Skautský týždeň za mier 2021
- Skautský týždeň za mier (archív aktivít a materiálov z predošlých rokov)
KOMUNITA A OBČIANSKA ANGAŽOVANOSŤ
- Deň zamyslenia 2019 – Vodcovstvo
- Deň Zamyslenia 2018 – Vplývaj
- Deň zamyslenia 2017 – Rásť
- Školy, ktoré menia svet
- Školy, ktoré menia svet – 2. časť
- Školy, ktoré menia svet – MŠ a 1. stupeň ZŠ
DEMOKRACIA A SPRAVODLIVOSŤ
- Ako viesť svoju triedu k férovosti – Žijeme v spoločnosti, ktorú sužuje korupcia. Tá sa však nerodí u ľudi v dospelosti. Ak ju chceme zastaviť, potrebujeme našich členov viesť k férovosti a čestnosti od útleho veku. K tomu nám môže pomôcť táto metodika od organizácie Zastavme Korupciu.
- Výuka demokracie – Zbierka modelových situácií pre výchovu k demokratickému občianstvu a ľudským právam.
UČÍME (SA) V GLOBÁLNYCH SÚVISLOSTIACH
Táto séria príručiek vznikla ako pomoc pre učiteľov. Globálne vzdelávanie je totiž prierezová téma, ktorá sa dá zapojiť do akéhokoľvek predmetu. Aktivitu sú síce mierené do škôl, no s trochou úpravy sa dajú využiť aj v skautingu (alebo sa nimi vieme min. inšpirovať)
- Globálne vzdelávanie vo vyučovaní predmetu anglický jazyk (SŠ)
Témy: zodpovedná spotreba, občianska angažovanosť, vykorisťovanie, ľudské práva, demokracia, migrácia.. - Globálne vzdelávanie vo vyučovaní predmetu matematika (ZŠ)
Témy: životné prostredie, zodpovedná spotreba, globalizácia, rozvojová spolupráca, zdravie, multikulturalizmus, ľudské práva..
ODBORNÉ PRÍRUČKY
Ak okrem aktivít, hľadáme aj odbornejší vhľad do nejakej témy, tu je niekoľko tipov:
- Kompetence globálního občanství – čo to znamená globálne vzdelávanie a kto je globálny občan. To približuje táto príručka vytvorená skautmi.
- Tréning hrou – Príručka Tréning hrou – inštrukcie pre rolové hry, simulácie a prípadové štúdie pre trénerov už svojím názvom hovorí, že ide o zbierku techník a aktivít použiteľných na vzdelávacích tréningoch.
- Diskutuje bez nenávisti: Stratégie na znižovanie nenávistných prejavov v online priestore – Hlavným cieľom tejto príručky je predstaviť nástroje a stratégie, ktoré môžu rozliční aktéri použiť pri konfrontácii s nenávistnými prejavmi v online priestore. Príručka ponúka teoretické poznatky o nenávistnych prejavoch a ich následkoch ako aj analýzu rôznych stratégii a nástrojov pri boji s nimi.
- Polarizácia na školách – Na školách sa toho deje mnoho. Okrem výchovno-vzdelávacieho procesu musia pracovníci škôl riešiť rôzne konflikty, či už medzi samotnými pracovníkmi, medzi žiakmi, alebo aj s rodičmi. Konflikty ku životu na školách patria a pri rozumnom prístupe ich môžeme využiť ako príležitosť na zlepšenie vzťahov, zvyšovanie empatie a vzájomného porozumenia.
- Zmena sa začína spolu – knižka je pre všetkých ľudí, ktorí veria, že svet okolo nás možno zmeniť k lepšiemu a že sa to dá robiť zdola, menšími či väčšími krokmi a v spolupráci s inými. Že možno začať od svojho dvora a ulice, od lavičky, ktorú osadíte, či od spoločnej akcie, ktorú zorganizujete. Viac než na tradičné miestne združenia sa však zameriame na neformálne vynárajúce sa iniciatívy, ktoré často vznikajú rýchlo a spontánne a prichádzajú s potrebou zmeniť sociálny a fyzický priestor okolo seba. Zdá sa nám, že ich je čoraz viac a že v sebe nesú veľký potenciál, ak prekonajú ťažkosti detského veku.
- Argumenty proti agresii – Nenávistné výroky a agresívna argumentácia sú útokom na práva rôznych etnických, náboženských a/alebo národnostných skupín, čo jednoznačne porušuje princípy ľudskej dôstojnosti a rešpektovanie rasových a kultúrnych rozdielov. Príručka ponúka stratégie na pomoc ľuďom na verejných pozíciách, vďaka ktorým môžu čeliť agresívnym argumentom a nenávistným prejavom pri osobných stretnutiach a na sociálnych sieťach. Viac o projekte – https://training.contra-aggression.eu/?localize=sk
Príručky DenníkuN
- Vypnutá klíma – Klimatická kríza sa prejavuje aj na Slovensku rastúcou teplotou, znečisteným vzduchom a úbytkom druhov
- Mýty o EÚ 2 – Nie je pravda, že Európska únia nám s koronou nepomohla, a brusel nemôže ani za to, že očkujeme pomaly. Vyvraciame 5 nových mýtov o EÚ, ktoré sa šírili spolu s covidom.
- Kritické myslenie – Ďalšía príručka DenníkuN hovorí o tom, ako rozlíšiť pravdu od lži. Ako nenaletieť. Ako nepodľahnúť konšpiračným teóriám. Ako sa nebáť rozmýšľať samostatne, ale pritom dôverovať aj iným.
- Hrozby internetu – Príručka, ako chrániť seba a svoje dieťa pred nebezpečnými nástrahami online sveta overená psychológmi, lekármi, pedagógmi, sociálnymi pracovníkmi či odborníkmi na kybernetickú bepečnosť spoločnosti ESET
- Ako fungujú média – Televízia, rozhlas, noviny, web, Facebook, blogy, aplikácie. Prehľadné vysvetlenie toho, čo sú to médiá, ako vznikajú kauzy, akým správam sa dá veriť či ako sa médiá zmenia v blízkej budúcnosti
- Klamstvá a konšpirácie – Zavádzajúce informácie sa šíria vďaka internetu rýchlosťou svetla. Ak ich nie sme schopní odhaliť prispievajú k tvoje predsudkov a extrémizmu. Preto DenníkN vydal príručku, ktorá by mala pomôcť s prekuknutím hoaxov či iných klamstiev. Okrem užitočných informácií, v príručke nájdete aj tipy na diskusie alebo cvičenia.