
Posvieťme si na politikov
Ako sa orientovať v množstve kandidátov, z ktorých môžeme hlasovať iba za určitý počet? Ako správne zvoliť tých, ktorí budú hájiť naše záujmy? A kde vôbec hľadať informácie o predošlej činnosti konkrétnych kandidátov?
Pre koho: rangeri / rangerky, roveri / roverky, dospelí skauti / skautky
Počet ľudí: 6 – 20 ľudí
Čo k aktivite potrebujete: prístup na internete
Trvanie: 40 min
Cieľ:
- Zistiť viac o dostupných informáciách o fungovaní zvolených politikov
- Trenováť kritické hodnotenie práce politikov
Priebeh aktivity
1. Na úvod účastníkom pripravte rýchlu súťaž na naladenie sa – ich úlohou bude za 3 minúty vybrainstormovať mená čo najväčšieho počtu poslancov parlamentu.
2. Vysvetlite účastníkom, že vašou úlohou bude počas nasledujúcej aktivity posvietiť si na politikov a ich činnosť. V období volieb totiž veľa hovoríme o výbere vhodných kandidátov, ktorí nás budú reprezentovať, no mnohokrát nevieme o možnostiach ako môžeme ich činnosť následne sledovať a teda pri ďalších voľbách aj na základe toho vyhodnotiť či sú dobrými kandidátmi. Spýtajte sa ich či poznajú stránku nrsr.sk. Ak nie, v krátkosti im ju ukážte.
3. Účastníkov následne rozdelte do dvojíc/trojíc a dajte im toto “investigatívne” zadanie:
- Choďte na stránku https://www.nrsr.sk/web/?SectionId=60
- Vyberte si dvoch poslancov (nemusia to byť vaši obľúbenci)
- Pozrite sa na to, koľko „ospravedlneniek“ majú a aké sú dôvody
(Sekcia: Prehľad predložených žiadostí o ospravedlnenie na rokovacích dňoch) - Skontrolujte ich vystúpenia v parlamente (frekvencia, témy, spôsob vyjadrovania..)
(Sekcia: Moje vystúpenia v rozprave) - Skontrolujte ich legislatívnu iniciatívu t.j. či predkladajú návrhy na zmeny zákonov a aké
(Sekcia: Moja legislatívna iniciatíva) - Skontrolujte ich otázky v hodine otázok alebo interpelácie
(Sekcia: Moje otázky pre hodinu otázok a Moje interpelácie) - Ohodnoťte svoju spokojnosť s každým z poslancov od 1 (najlepšie) – 5 (najhoršie)
Upozornite účastníkov, že nie je potrebné, aby sekcie študovali podrobne. Napr. nie je potrebné, aby si zrátali presný počet absencií. Stačí, keď si pozrú informácie tak, aby si z toho vedeli utvoriť všeobecný názor o činnosti daného poslanca.
4. Keď sú so zadaním hotoví (alebo ubehol čas) spoločne si ich investigatívne zistenia prejdite.
Reflexia:
- Na základe čoho ste dávali vašim poslancom výslednú známku? Čo boli rozhodujúce faktory?
- Aké iné faktory by sme mali brať do úvahy pri hodnotení činnosti jednotlivých poslancov?
- Je niečo čo vás pri investigatíve prekvapilo? (pozitívne alebo negatívne)
- Aké veci ste si ešte všimli na stránke parlamentu? Čo ďalšie sa z nej vieme o činnosti poslancov dozvedieť?
Faktory, ktoré ovplyvňovali hodnotenie poslancov môžete niekam viditeľne napísať a spýtať sa na také, ktoré neboli spomenuté. Cieľom aktivity je rozprávať sa o očakávaniach, ktoré máme / mali by sme mať od politikov, ktorí nás reprezentujú a taktiež ukázať spôsob, akým si vieme zvolených politikov “preklepnúť”, aby sme sa pri voľbe nerozhodovali iba na základe ich vystúpení na tlačovkách, ktoré môžu tvoriť skreslený obraz.
Vysvetlivky a poznámky:
- Prítomnosť poslancov v parlamente – byť poslancom je práca ako každá iná a poslanci za ňu dostávajú riadne zaplatené. Vedeli ste, aký bol napríklad plat poslancov v roku 2023? Finančné ohodnotenie poslancov sa mení v závislosti od priemerného mesačného zárobku na Slovensku a v roku 2023 to bolo 3 912 eur / mesačne (zdroj: https://www.nrsr.sk/web/?sid=faq ). Okrem tohto platu dostávajú poslanci rôzne príplatky či paušálne náhrady (napr. za ubytovanie). Ak niekto vykonáva prácu, za ktorú dostáva bežne zaplatené, samozrejme očakávame, že bude danú prácu aktívne vykonávať a do práce chodiť.
- Legislatívna iniciatíva – je pojem, ktorým označujeme, ak niekto navrhuje nové zákony alebo zmeny zákonov. Túto právomoc majú na Slovensku poslanci parlamentu, výbory parlamentu a vláda Slovenskej republiky. Samotní ministri napríklad túto právomoc nemajú. Aj od poslancov, ktorí nie sú členmi vlády a sú v tzv. opozícii, teda môžeme a mali by sme očakávať, aby prinášali návrhy na zmeny, ktoré sú prospešné pre občanov.
- Otázky na členov vlády – jednou z úlohou parlamentu a poslancov parlamentu je kontrolovať vládu. Poslanci preto majú vytvorený priestor, v ktorom sa môžu jednotlivých členov vlády či vlády ako celku pýtať vlastné otázky k ich činnosti a takisto je to priestor, v ktorom môžu prinášať podnety od občanov. Ak parlament rokuje vo štvrtok, do programu je automaticky zaradená “hodina otázok”, na ktorej musia byť všetci členovia vlády prítomní. Ak majú poslanci otázky v inokedy, využíjú tzv. Interpelácie, čo je de facto iné pomenovanie pre položenie otázok. Členovia vlády, ktorým sú otázky smerované sú povinný na ne odpovedať.