
7. poschodie Rozhľadne – Zabezpečiť prístup k energii
Článok k voľnému programovému modulu Rozhľadňa. Každý zo série článkov predstavuje jedno poschodie Rozhľadne a úlohy, ktoré ponúka. Poschodia Rozhľadne reprezentujú 17 Cieľov udržateľného rozvoja (SDGs).
Viac ako jedna miliarda ľudí na svete nemá prístup k elektrickej energii. A takmer tri miliardy ľudí si nemôže dovoliť variť tak, aby do ich domácnosti neunikali výpary z toho, čo spaľujú. Tieto výpary každý rok zapríčinia takmer tri milióny predčasných úmrtí.
„Bez zaistenia prístupu k energii nie možné dosiahnuť odstránenie chudoby vo svete,“ povedal raz generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. A ako pripomína Hans Rosling vo svojom TED-talku, prístup k elektrickej energii sa týka aj postavenia žien. V súčasnosti ešte milióny z nich perú v rukách. Hodiny každý týždeň. Je to ťažká práca, ešte ťažšia, ak musia ku zdroju vody prechádzať veľké vzdialenosti. Rovnako je to napríklad s varením a zbieraním dreva.
Prístup k elektrickej energii súvisí aj so zdravím. Nemocnice bez elektriny napríklad nie sú schopné skladovať vakcíny, ktoré by mohli zabrániť chorobám, poskytnúť ľuďom prístroje, ktoré by ich udržali pri živote alebo operovať v noci. Tieto a ďalšie dôsledky zabraňujú rozvoju chudobných krajín. Už napríklad to, že si deti nemôžu večer čítať alebo učiť sa, znižuje ich šance na dobré vzdelanie.
Život bez prístupu k elektrickej energii si teda nevieme predstaviť, ani keď sa jej na pár dní vzdáme, napríklad na tábore. Napriek tomu sa pri tom môžeme niečo dozvedieť. Pri úlohe Minimálne dva bežné dni (mimo tábora) som prežil bez elektriny a elektronických zariadení ti asi automaticky napadne spraviť si dvojdňový výlet do prírody. Ak však bývaš doma sám alebo máš dobrodružných spolubývajúcich, môže byť zaujímavé splniť si tento bod doma. Len pozor, aby si niečo nepodpálil sviečkami J Aby to bola naozaj výzva, skús prať bez elektrickej práčky alebo používať na varenie len potraviny, ktoré nemusia byť v chladničke.
Keďže elektrická energia je pre nás samozrejmosť, možno ani nevieme, koľko námahy stojí ju vyrobiť. Druhá úloha teda znie: Ľubovoľným spôsobom som vyrobil elektrickú energiu. Ak si už zo školy ani poriadne nepamätáš, ako elektrina vôbec funguje, môžeš skúsiť napríklad experimenty pre deti so statickou elektrinou alebo zemiakmi. Je to zároveň fajn tip na družinovku! Ak si ale trúfaš, môžeš využiť nejaký prístroj na cvičenie a naozaj si svoju elektrinu odpracovať. Inšpirovať sa môžeš napríklad týmto otcom, ktorý pre svoje deti vymyslel spôsob, ako si vyrábať vlastnú elektrinu na hranie Wii.
A ako získavajú energiu v rozvojových častiach sveta? Prečítaj si o tejto téme viac v úlohe: Zistil som ako získavajú energiu v rozvojových častiach sveta a aké opatrenia by mohli zlepšiť ich situáciu.