
Bez dopadu/odpadu – opaľovací krém
Pri čoraz zubatejšom slniečku si asi leto bez opaľovacieho krému nevieme predstaviť. Určite sa však oplatí aj tu zamyslieť nad našim výberom. V tomto článku sa zameriame hlavne na problematiku vplyvu na životné prostredie a odpadov.
Bez dopadu
Vedeli ste, že bežne používané opaľovacie krémy majú vplyv na vodné ekosystémy? A je sa vlastne čomu čudovať? Kto z nás buď nevidel či sám neúčinkoval v scéne kedy si človek na seba natrie opaľovací krém a šup ho do vody. Čísla, na ktoré sa potom pozeráme neznejú veľmi ružovo. Odhaduje sa, že ročne skončí v oceánoch 14 000 ton pozostatkov opaľovacích krémov. 82 000 chemikálií z produktov osobnej starostlivosti zrejme zamoruje oceánske vody a 80% koralov v Karibskom mori zmizlo za posledných 50 rokov kvôli znečisteniu vôd a otepľovaniu. Podobné štatistiky zatiaľ chýbajú (alebo sme aspoň nenašli) ku vplyvu na jazerá, potoky a rieky, no sedliacky rozum hovorí, že tu asi tiež nebude všetko na poriadku.
Čomu sa vyvarovať?
- oxybenzone, octinoxate, dioxid titatničitý, 4-methylbenzylidene camphor, octocrylene, para-aminobenzoic acid (PABA), methyl paraben, ethyl paraben, propyl paraben, butyl paraben, benzyl paraben, triclosan
- nanočastice a mikroplasty
- spreje (ideálne uprednostnite krémy – menšia šanca, že časť opaľovacieho produktu skončí úplne inde ako na vašej koži)
Bez odpadu
Prostriedky na opaľovacie sú zvyčajne balené v plastových rozprašovačoch alebo tubách na krémy. Tu samozrejme vzniká odpad, ktorý sa veľmi nedá zrecykľovať a ktorému by sme sa teda mali snažiť predísť. Nemožné? Na prvý pohľad sa to tak možno zdá, ale dostupné sú naozaj aj varianty, s ktorými to ide.
Prírodné oleje
Vedeli ste, že pri opaľovaní nemusíte nevyhnutne siahnuť po komplikovane vyrábaných krémoch a sprejoch, ale ochranu pre slnečnými lúčmi vedia poskytnúť aj prírodné oleje? V mnohých prímorských krajinách domáci používajú iba tie, keďže niektoré majú vysoké ochranné faktory. Pri silnom slnku aké mávame v súčastnosti odporúčame najmä tieto:
- Olej z malinových semien (Rubus ideaus seed Oil)
Tento olej má vysoký prírodný ochranný faktor – udáva sa SPF od 28-50. Je zároveň skvelý v boji proti psoriáze a exémom a bojuje so zápalmi a opuchmi. - Rastlinný olej z mrkvy (Zloženie: slnečnicový olej (Helianthus annus oil), mrkva (Daucus carota))
Tento olej má SPF okolo 38-40. Je bohatý na vitamíny a účinne bojuje so suchou pokožkou. Je odporúčané ho pri používaní riediť s iným olejom, aby nesfarboval pokožku.
Kúpiť ich môžete aj v obaloch, ktoré sa dajú recyklovať:
Malinový olej
Mrkvový olej
Na čo si pri prírodných olejoch treba dať naozaj pozor je, že bez kombinácie s inými látkami nás chránia iba proti UVB žiareniu a nie sú veľmi účinné pri UVA žiarení.
Recyklovatelné alebo kompostovatelné obaly
Okrem hore spomínaných olejov, ktoré sú balené prevažne v skle sme zatiaľ natrafili na tieto možnosti:
Butterbean ochranná tyčinka
Ochranný faktor: SPF 30
Výhody: kompostovateľný obal; prírodné zloženie – neškodí korálom; nezanecháva biely film; vodeodolný; spratný
Kde kúpiť: E-Shop – Život bez odpadu
E-Shop – BiocareTuli a Tuli olej
Ochranný faktor: SPF 25
Výhody: recyklovatelný obal; vyrábané na Slovensku; prírodné zloženie – neškodí korálom; obsahuje veľa prospešných látok, ktoré hydratujú a regenerujú pokožku (pomôže napríklad pri už získanom spálení aj pri boji s exémmi a akné)..
Kde kúpiť: E-shop – Tuli a Tuli
Kamenný obchod – U Dobrožrúta
DIY
Vyrob si opaľovací krém sám. Tu je návod od Badatel:
Základné zložky
- 1/2 pohára mandľového, olivovového alebo slnečnicového oleja
- 1/4 pohára kokosového oleja
- 1/4 pohára včelieho vosku
- 2 polievkové lyžice oxidu zinka (oxid zinočnatý – ZnO). Zadovážte si však taký, ktorý nie je v nano-časticiach. Ak by sa tieto vstrebali do pokožky, mohli by tam škodiť. Tiež si dávajte pozor, aby ste prášok pri manipulácii nevdýchli.
Voliteľné prísady
- 1 čajová lyžička oleja z malinových semienok
- 1 čajová lyžička oleja z mrkvových semienok
- 1 čajová lyžička oleja s vitamínom E
- 2 polievkové lyžice bambuckého masla (Shea butter)
- Esenciálne oleje, vanilkový extrakt, prípadne iné extrakty podľa vlastnej preferencie
Návod
- Skombinujte a zmiešajte jednotlivé prísady, okrem oxidu zinka v pol litrovom, prípadne aj väčšom džbáne, skle od zaváranín alebo keramickej miske.
- Nalejte do stredne veľkej panvice zopár centimetrov vody a umiestnite ju na mierne horúci šporák.
- Prekryte džbán (sklo) voľne prikrývkou alebo vrchnákom a umiestnite ho na panvicu s vodou.
- Ako sa voda zahrieva, prísady sa začínajú roztápať. Občas ich pretrepte alebo zamiešajte. Keď sú všetky prísady kompletne roztopené, pridajte oxid zinku a zamiešajte ho do hmoty krému. (davájte si veľký pozor, aby ste oxid zinku nevdýchli!)
- Dajte džbán (sklo) preč z panvice a prelejte jeho obsah do nádobiek, kde budete krém skladovať. Nedávajte to do nádobiek s pumpičkami po iných krémoch alebo tekutých mydlách, keďže tento krém nepôjde ľahko pumpovať.
- Počas chladenia v nádobkách krém pár krát premiešajte a uistite sa, že oxid zinka je v ňom dobre rozmiešaný.
- Používajte krém tak, ako by ste používali bežný opaľovací krém. Ideálne spotrebujte do 6 mesiacov.
Dávajte si naozaj pozor, aby ste dodržali inštrukcie. Radšej nový opaľovací krém po prvýkrát otestujte na menšej časti pokožky či Vám nespôsobí podráždenie alebo iné zvláštne prejavy.
Okrem opaľovacieho krému
Určite nechceme nikoho nabádať k tomu, aby sa promenádoval po silnom slnku bez nakrémovania. Existujú však aj varianty, ktoré môžeme s opaľovacími krémami kombinovať a tak znižovať množstvo krému, ktorý potrebujeme.
Čiapky, dlhé rukávy a nohavice
Možno to znie zvláštne, ale v mnohých krajinách, kde bojujú s väčšími horúčavami ako my na Slovensku sa počas pripekajúceho pekla zahalujú, nie naopak. Neznamená to, že si treba na seba dať sveter, ktorý ušila babička k Vianociam, ale niečo ľahké v čom sa príliš nespotíš môže pomôcť pred pražiacimi slnečnými ľúčmi.Tieň
Ďalšia jednoduchá ochrana pred slnkom, na ktorú ale často zabúdame, je nevystavovať sa mu a to primárne, keď je najsilnejšie. Ak budeme mať dlhšie aktivity vonku počas obeda, držme sa v tieni.
Máte vy nejaký tip, ktorý nám tu chýba? Dajte nám vedieť!
Zdroje: