
1. poschodie Rozhľadne: Žiadna chudoba
Článok k voľnému programovému modulu Rozhľadňa. Každý zo série článkov predstavuje jedno poschodie Rozhľadne a úlohy, ktoré ponúka. Poschodia Rozhľadne reprezentujú 17 Cieľov udržateľného rozvoja (SDGs).
Nikto si nezaslúži žiť v chudobe. Ako totiž vysvetľuje historik Rutger Bregman vo svojom TED-talku, „chudoba nie je nedostatok charakteru; je to nedostatok peňazí“. Je dokázané, že chudobní ľudia menej šetria, viac sa zadlžujú, viac fajčia, menej cvičia… Tieto všetky veci však nie sú príčinami ich chudoby. Sú to jej dôsledky.
Jeden výskum ukazuje, že keď ľudia trpia nedostatkom, ich IQ sa môže znížiť o 14 bodov. To je rovnako, ako po noci bez spánku alebo pri dlhodobom alkoholizme. Potom je ťažké rozhodovať sa správne.
V extrémnej chudobe žije približne každý desiaty človek na svete. Vymedzenie extrémnej chudoby je však skutočne extrémne – 1,9 dolára na deň. Keďže toto číslo sa pre každú krajinu prepočítava podľa jej cenovej úrovne, na Slovensku by sme mohli hovoriť o 95 eurocentoch.
Vyskúšaj si extrémnu chudobu
Dokázal by si prežiť s menej než eurom na deň? Naša výzva č. 1 je aspoň o niečo jednoduchšia: Skúsil som 2 dni prežiť s 2 € na deň.
Mal by si myslieť na to, že úloha by pre teba mala byť naozajstnou výzvou. Prežiť s 2 eurami teda neznamená, že si celý deň nič nekúpiš, lebo sa naješ z toho, čo si si kúpil predtým (alebo čo ti navaria rodičia/spolubývajúci) a odvezieš sa autom alebo autobusom na predplatenú kartu. Mal by si sa zamyslieť, ako vyzerá život človeka, ktorý má takýto denný príjem. Môže si dovoliť mobil? Hromadnú dopravu?
Nemusíš do svojich dvoch eur počítať výdavky na bývanie alebo na zdravotnú starostlivosť, ktorú si na Slovensku priamo nehradíš. Aj tak to asi nebude jednoduché.
Zaži život na ulici
Chudoba sa často prejavuje aj nemožnosťou dovoliť si/udržať si stále bývanie. Niektorí ľudia bez domova prespávajú na ulici, často bez akejkoľvek výbavy. Ďalšia úloha teda znie: Prespal som jednu noc v prístrešku z kartónov bez žiadnej inej výbavy a o svoje skúsenosti som sa podelil so svojou družinou.
Možnosť vžiť sa do kože ľudí bez domova ponúka napríklad podujatie Noc vonku. Ty však môžeš zvoliť vlastný spôsob. Dôležité však je, aby to pre teba nebolo obyčajné skautské prespatie, ale osobná skúsenosť so životom na ulici.
Skús si predstaviť ako sa taký človek bez domova cíti. Je vlastne v bludnom kruhu – každý deň musí riešiť, kde prespí, a potom mu už neostáva kapacita rozmýšľať nad prácou alebo bývaním. Od hľadania práce ho môže odrádzať aj exekúcia. Ľudia často prichádzajú o domov kvôli dlhom a dostávajú sa do exekučného konania. Keď potom začnú pracovať, väčšina ich výplaty automaticky putuje na splácanie týchto dlhov. Prekážkou, samozrejme, môže byť aj nemožnosť dostatočne sa starať o svoj výzor.
Na Slovensku je podľa údajov neziskových organizácií 10- až 15 tisíc ľudí bez domova. Viac sa môžeš dočítať napríklad v tomto článku.
Pomôž tomu, kto to potrebuje
Netreba však zabúdať, že to, ak má niekto viac ako euro na deň a má kde bývať, vôbec neznamená, že sa ho chudoba netýka. Chudoba totiž neznamená len nedostatok príjmov. Medzi jej prejavy patrí hlad, obmedzený prístup k vzdelaniu a ostatným základným službám, napríklad zdravotníctvu. Chudoba znamená aj sociálnu diskrimináciu a vylúčenie, či nedostatočnú účasť na rozhodovaní.
Tretia úloha znie jednoducho, ale rovnako vyžaduje vžitie sa do situácie ľudí ohrozených chudobu: Minimálne dvakrát som pomohol niekomu sociálne slabšiemu u nás alebo v zahraničí.
Skús to urobiť tak, aby sa človek, ktorému pomáhaš kvôli tvojej pomoci necítil ešte horšie. Napríklad snažiť sa nanútiť peniaze niekomu, kto by ich možno potreboval, ale nechce, aby to iní vedeli, asi nebude dobrý nápad.
Akú pomoc by si chcel na jeho mieste ty?