
2. poschodie Rozhľadne: Žiadny hlad
Článok k voľnému programovému modulu Rozhľadňa. Každý zo série článkov predstavuje jedno poschodie Rozhľadne a úlohy, ktoré ponúka. Poschodia Rozhľadne reprezentujú 17 Cieľov udržateľného rozvoja (SDGs).
Zažil si už niekedy ten pocit, že nemáš čo jesť? Aj počas niekoľkých dní za sebou? Vžiť sa do kože ľudí, ktorí trpia hladom je pre nás veľmi ťažké. Hlad, o ktorom píšeme, totiž neznamená len krátkodobú absenciu jedla. Ide o každodenný boj o prežitie. V menej rozvinutých krajinách či v sociálne slabších skupinách sa s týmto problémom musí vysporiadať mnoho ľudí. Podľa štúdie až viac ako 700 miliónov ľudí každý deň zažíva neistotu, či budú mať čo jesť.
Naplnenie tejto základnej ľudskej potreby zásadne ovplyvňuje všetky oblasti života – hladný človek nie je schopný dostatočne vykonávať akúkoľvek činnosť, je vyčerpaný a náchylný na choroby. Obzvlášť vážne následky má hlad a nutrične chudobná strava pre deti, ktoré sa nemôžu dobre vyvíjať či vzdelávať.
Okrem toho množstvo potravín nie je neobmedzené. Ich produkcia má svoje hranice, ktoré sa bohužiaľ neustále posúvajú kvôli klimatickej zmene podnebia a zvýšenému riziku prírodných katastrof.
Práve preto je medzi Cieľmi udržateľného rozvoja ako druhý v poradí cieľ venovaný hladu. Do roku 2030 je misia jasná: „Odstrániť hlad, dosiahnuť potravinovú bezpečnosť a lepšiu výživu a podporovať trvalo udržateľné poľnohospodárstvo“. Ako k tomu môžeš skrz Rozhľadňu prispieť Ty?
1. Počas 2 týždňov nevyhodíš žiadne jedlo
Už naše staré mamy mali zásadu, že žiadne jedlo sa nesmie vyhodiť. Samozrejme, že nejde o potraviny, ktoré už nie sú konzumovateľné alebo sú po záruke. V tejto úlohe ide skôr o to, aby sa nevyhadzovalo žiadne jedlo zbytočne. To samozrejme ovplyvní množstvo jedla, ktoré si budeš kupovať, pripravovať, naberať či objednávať. A tiež každodenné návyky, ako napr. odkladanie nedojedeného jedla na neskôr.
2. Počas 1 týždňa si každý deň odoprieš obed alebo večeru a jeho protihodnotu daruješ na charitu či ľuďom v núdzi
Ľudia trpiaci hladom sú vďační aj za jedno jedlo denne – čo keby v našom jedálničku na chvíľu chýbalo a symbolicky by bolo darované tým, ktorí ho naozaj potrebujú? Sú rôzne spôsoby obdarovania – finančná či materiálna podpora potravinovej zbierky pre núdznych, podpora nízkoprahového zariadenia pre sociálne slabších alebo charity, ktorá uskutočňuje výdaj stravy pre bezdomovcov.
3. So svojou družinou vypestuješ vlastnú zeleninu, a to použitím semien, priesad ale aj zo zvyškov rastlín
Aké to je zaobstarať si svoju potravu svojpomocne? Už od pradávna ľudia pestujú vlastnú zeleninu. Skús to aj ty spolu so svojou družinou a prispejte tak svojou troškou k zvýšeniu potravinovej bezpečnosti. Okrem toho sa vám takéto skúsenosti môžu zísť aj v budúcnosti 😉