
Módna prehliadka
Preneste sa na klimatickú módnu prehliadku, vďaka ktorej predstavíte svetu novú módnu kolekciu s odkazom na klimatické problémy.
Pre koho: skauti/skautky, rangeri/rangerky
Počet ľudí: 3 – 10
Materiál: Rôzne recyklované materiály (staré noviny, kartón, zvyšky látok, plastové obaly, špagát atď.), umelecké a kreatívne potreby (lepidlo, nožnice, fixky atď.), staré odevy vhodné na upcykláciu – s dierkami, špinavé či inak nenositeľné, dráha alebo priestor určený pre módnu prehliadku, fotoaparát na zachytenie momentov z módnej prehliadky
Trvanie: 90-120 minút
Cieľ: Kreatívne vzdelávať deti o klimatických zmenách prostredníctvom vtipnej a nápaditej módnej prehliadky a povzbudzovať ich, aby premýšľali o ekologických postupoch.
Priebeh aktivity
Úvod:
Začnite krátkou diskusiou o zmene klímy, pričom sa zamerajte na dôvody, kvôli ktorým zmena klímy nastáva.
- Spaľovanie fosílnych palív: Spaľovanie fosílnych palív (uhlia, ropy a zemného plynu) na výrobu energie je hlavným zdrojom emisií skleníkových plynov. Elektrárne, priemyselné zariadenia a dopravné činnosti uvoľňujú do atmosféry oxid uhličitý (CO2). Tento proces výrazne zvyšuje koncentráciu CO2, čo prispieva ku globálnemu otepľovaniu.
- Odlesňovanie: Rozsiahle klčovanie lesov pre poľnohospodárstvo, ťažbu dreva a rozvoj miest znižuje počet stromov, ktoré absorbujú CO2 počas fotosyntézy. Stromy fungujú ako zachytávače uhlíka a ich odstraňovanie vedie k zvýšeným hladinám CO2 v atmosfére.
- Priemyselné procesy: Niektoré priemyselné činnosti uvoľňujú skleníkové plyny, ako je metán (CH4) a oxid dusný (N2O). Tieto plyny môžu produkovať napríklad poľnohospodárske postupy, odpadové hospodárstvo a niektoré výrobné procesy.
- Poľnohospodárstvo: Hospodárske zvieratá, najmä hovädzí dobytok, produkujú metán počas trávenia. Rozsiahly chov dobytka prispieva k zvýšeným hladinám metánu, čím sa ďalej zvyšuje skleníkový efekt.
- Odpadové hospodárstvo: Nesprávna likvidácia odpadu a rozklad organického odpadu na skládkach produkuje metán. Procesy spracovania odpadu, ako je spaľovanie, môžu tiež uvoľňovať skleníkové plyny.
Zamerajte sa na časť s odpadom a tým, ako veľa ho produkujeme. Pre staršie deti môžete nájsť aj fotky a nejaké fakty o odpade. Môžete spomenúť, že módny priemysel je veľkým prispievateľom v znečisťovaní životného prostredia a pri výrobe oblečenia mimo iné vzniká aj veľké množstvo skleníkových plynov.
Výroba oblečenia:
Rozdeľte deti do malých skupín. Poskytnite im recyklované materiály, staré oblečenie a kreatívne potreby. Vysvetlite im, že budú vytvárať outfity „inšpirované zmenou klímy,“ ktoré majú niesť posolstvo súvisiace s touto témou. Povzbuďte ich, aby do svojich návrhov začlenili prvky súvisiace s klimatickými zmenami, ako sú topiace sa ľadovce, ohrozené zvieratá, obnoviteľná energia alebo znečistenie. Návrhy môžu byť vtipné, no je treba vedieť odôvodniť výber konkrétneho dizajnu a vysvetliť jeho súvis so zmenou klímy. Doprajte každej skupine čas na prípravu oblečenia a vymyslenie krátkeho, vtipného popisu alebo príbehu pre svoje výtvory.
Módna prehliadka:
Nechajte každú skupinu prezentovať svoje oblečenie na „prehliadkovej dráhe“. Povzbuďte deti k tomu, aby vtipným a kreatívnym spôsobom vysvetlili inšpiráciu za ich návrhmi. Nezabudnite po každom návrhu na potlesk.
Hodnotenie a ceny:
Ak mate dostatok času a ľudí, môžete pridať aj hodnotenie návrhov. V porote môžu to byť skautskí vodcovia či samotné deti, ktoré budú hodnotiť každú skupinu na základe kreativity, humoru a ekologickosti. Udeľte malé ceny alebo certifikáty víťaznej skupine.
DÔLEŽITÉ:
Aby sme touto aktivitou neprispievali k ďalšej tvorbe odpadu, ktorému sa naopak máme snažiť vyhýbať, na aktivitu použite material, ktorý by inak skončil v koši. Nekupujte nič nové a pri vytváraní módnych kúskov sa vyhnite používaniu trblietok či iných vecí, ktoré by mohli výsledný produkt znehodnotiť natoľko, že nakoniec nebude možné ho vytriediť do separovaného odpadu. Pri aktivite môžu niektoré skupiny použiť aj prírodný materiál, aj tu však platí, že v takom prípade nesmú naň použiť lepidlo… tak, aby bolo možné ho vrátiť späť do prírody.
Autorka aktivity: Líška